Co je to ten enrichment, proč je důležitý a jak může pomoct?

Slovo enrichment jste možná poprvé zaslechli na prohlídkách v zoologických zahradách, ale stále častěji se tento pojem objevuje i v kynologii, a to je moc dobře. Enrichment bychom do češtiny mohli přeložit jako obohacování nebo zpestření. V zoologických zahradách si ve výběhu často můžete všimnout různých předmětů nebo aktivit obohacující život zvířat a jejich přirozeně nejsilnější smysly a potřeby. Může se jednat třeba o různé prolézačky, stromy, drbací předměty, hlavolamy, ale taky povrchy a napodobeniny přirozeného světa zvířat. Každé zvíře (a my vlastně taky :) ) má svoje potřeby, které jsou specifické právě pro jeho druh. Vykonání těchto činností přináší uspokojení jak po psychické, tak i po fyzické stránce - uvolňují se endorfiny, tedy hormon štěstí. A právě vykonávání těchto přirozených aktivit je důležité pro zdravý a sebevědomý rozvoj jedince. 

Co je důležité o enrichmentu vědět je to, že aktivity, které zvířatům poskytujeme, musí byt bezpečné a nesmí způsobovat stres. Musíme tedy myslet na psychický a zdravotní stav zvířete, a také na jeho věk. 

No a teď k našim psům! I když jsou psi našimi parťáky a kamarády, stále to jsou zvířata, která mají své přirozené potřeby. Zkuste se zamyslet: co by mohlo být takovou přirozenou potřebou našeho psa? Pokud vás napadá něco jako hrabání, čichání, lízání nebo shánění potravy, pak přemýšlíte určitě správným směrem. Enrichment by neměl být o tom, že pejskovi koupím tuhle roztomilou hračku, protože jsem viděl/a, že to tak dělá někdo na internetu. Měli bychom vnímat konkrétního jedince a to, jak on vidí svět. Sama to krásně vidím na své smečce, a i když mám tři australské ovčáky, všichni tři jsou úplně jiní. Zatímco pro Akima je lízací podložka skvělou formou relaxu a uvolnění se, nejmladší Theo je u lízací podložky s hlubšími vzory spíše nervózní, protože mu vadí, že nemůže dostat ven všechno jídlo, a proto ji u něj nepoužívám. Zamyslete se proto nad svým psem - co miluje, u čeho je šťastný a co ho baví?

Jak na psí enrichment?

Pojďme se podívat na praxi!

Plnící hračky

Spousta psů miluje jídlo a právě s obohacováním skrz potravu se můžeme setkat snad úplně nejčastěji. Hledání a získávání potravy a ztížení získání potravy je skvělou aktivitou pro velkou většinu psů. K tomu nám mohou skvěle posloužit plnící hračky , do kterých můžeme dát téměř cokoliv, co nás napadne - granule, pamlsky, konzervu, kapsičku, jogurt, paštiku a nebo třeba přesnídávku. Plnící hračky jsou v naší smečce v programu téměř denně a já v nich nejraději podávám snídaně nebo svačiny. Nejen, že se pejsek při lízání a dostávání jídla ven z hračky krásně zabaví, ale také přijemně relaxuje a krásně se unaví. Po plnící hračce sáhnu také, když jsem třeba nemocná, mám zrovna více práce nebo je venku opravdu škaredě. Plnící hračky miluje úplně nejvíce ze všeho nejmladší Theo. Theošek je pejsek, který se velmi často dostane do stresu a rychle se dokáže přetočit. Právě plnící hračky mu neuvěřitelně pomáhají s relaxací - po náročném dni nebo akci je skvělé vidět, jak se díky naplněné hračce, které se spokojeně věnuje třeba hodinu na svém pelíšku, dostává do naprosté pohody. Často se ptáte, jaké hračky kluci milují úplně nejvíc - těžko vybrat! Hračky jsou opravdu návykové a doma máme celý arsenál :). Akim si myslí, že nejlepší je tento GRANÁT , který je odolný, velký a těžký. Merlin nepatří k těm nejtrpělivějším pejskům, kteří by kousek jídla dolovali hodiny (haha), a tak má nejraději tento MEDÍK , který má velký otvor, a k potravě se tak dostane jednodušeji. Theo by si nejspíš vybral tady tuto LEBKU , která je tak akorát velká pro středního psa, má super otvor vhodný jak na suché, tak mokré krmivo, a navíc extra odolná. 

sodapup-k9-granat-puppy-plnici-a-zvykaci-ruzovy-velky  IMG_5475enrichment-sodapup-lebka-cerna-tvrda-plnici-hracka-2

Lízací podložky

Lízací podložky jsou top! A hlavně, skvěle u nich relaxuje nejen pes, ale také já :). Pokud váš pejsek rád líže, olizuje, vylizuje, pak právě lízací podložka pro něj bude skvělou zábavou, protože přesně tuhle potřebu perfektně naplňuje. Do podložky můžete opět namazat něco tekutějšího - konzervu, jogurt, tvaroh, vajíčko... a pokud jí chcete použít vyloženě jako misku ke krmení, nebojte se vrstvit, a zapojit granule, ovoce, zeleninu nebo pamlsky. Lízací podložky jsou také skvělým pomocníkem, a používám je třeba při česání, stříhání a podobně. Zatímco se pes věnuje své svačince, já můžu dělat, co potřebuji. Skvělé jsou tyto kačenky s přísavkami , které právě díky těm přísavkám můžete přilepit na ledničku, myčku, nebo třeba na vanu. Velký pomocník při koupání pejsků, kteří vodu nebo sprchu zrovna moc nemusí :)!

                            SODAPUPFlowerEmat_2_1_2048x      sodapup-enrichment-licking-mat-jigsaw-blue-624191_800x

Čichání 

Pro naše psy jeden z nejpřirozenějších a nejdůležitějších smyslů. I čichání přináší relax, uvolnění a proto bychom tento smysl měli povzbuzovat. Jedna z nejoblíbenějších aktivit kluků je mega jednoduchá - vezmu dvě hrsti pamlsků nebo granulí, a rozhodím je do trávy. Čichat můžete cokoliv - schované pamlsky po bytě nebo venku, plnící pešky, nebo využít čichací dečky. Doporučuji jen rozlišit, kdy pes může brát jídlo ze země a kdy ne - já psy k čichání a jezení venku propouštím jednoduchým povelem "můžeš".

Hlavolamy 

Psychická únava je minimálně stejně důležitá jako ta fyzická, a já bych možná dokonce řekla, že je snad i důležitější. Zaměstnat mozek a řešit úkoly je silná potřeba každého psa. Můžeme si k tomu například pořídit různé hlavolamy, nebo jednoduše učit nové povely a činnosti. Jednoduché hlavolamy si můžeme vyrobit i doma, zpravidla nám k tomu stačí trocha kreativity, pár pomůcek a něco k jídlu. Vyzkoušejte třeba náš oblíbený - vezměte si starý ručník nebo deku, dejte do něj pamlsky a několikrát přehněte nebo zatočte - úkolem pejska je pak dostat se k pamlskům. 

Společná hra

Sociální kontakt se svým člověkem je další velmi důležitou potřebou, kterou bychom měli naplňovat denně. Psi byli domestikovaní už tisíce let zpět, a jejich touha být a pracovat s člověkem se chovem neustále podporuje. Pes je tady pro nás, má "will to please" - chuť potěšit svého pána (v závislosti na plemeni) a je to jediné zvíře, které odpouští naše chyby. Buďte tu pro něj stejně tak, jako je tu on pro vás a buďte přítomní. Zkuste sem tam na procházce odložit mobil a vyzkoušejte tzv. "řízenou procházku" - zapojte během procházky nečekané aktivity (obíhání stromů, hledání pešků a pamlsků, stopování, práce na předmětech v přírodě..) - budete koukat, jak bude pes z takové procházky nadšený! Drive, chuť a zájem o práci s vámi můžete podpořit společnou hrou a přetahováním. Ideální k tomu jsou dvě hračky, které střídáte, a učíte tak přepínat focus na dva předměty, a hlavně okamžitě pouštět, přinášet a následovat. Brzy vám představíme kategorii produktů k tomu jako stvořených :)!

Sociální kontakt 

Tedy kontakt psa se psy. Tady musím zmínit, že stejně jako u každé zmíněné aktivity je potřeba brát ohled na konkrétní povahu psa. Někteří psi totiž o kontakt se psy nestojí a nepotřebují ho - sama mám takového psa doma. Je fajn umět svého psa číst, chápat jeho komunikaci a konejšivé signály, které vysílá. 

Co říct závěrem? Možností, jak psa obohatit je neskutečně moc. A pokud jste to dočetli až sem, tak mám obrovskou radost - je to tožiž známka toho, že se mindset komunity majitelů psů mění, že přemýšlíme nad psy jako nad bytostmi s povahou a svými potřebami. Enrichment samozřejmě můžete využít u jakýchkoliv jiných domácích zvířat! Fantazii se meze nekladou. No a pokud vás zajímá jetště něco dalšího, máte nějaké otázky, nebo potřebujete poradit s výběrem, tak samozřejmě neváhejte napsat!

Verča

bez